Új fejlesztési projekt az Innomed Medical Zrt-nél

Az Innomed Medical Zrt az alacsony dózisú lineáris rétegfelvételi (CT) berendezésének továbbfejlesztését valósítja meg az NKFI alap által támogatott „Moduláris felépítésű, alacsony dózisú, több célú, válságövezetekben alkalmazható, lineáris rétegfelvételi berendezés fejlesztése „  2017-1.4.1-EXPORT-2017-00007 projekt keretében. A fejlesztés eredményeként olyan alapvetően kis súlyú, két-négy ember által mozgatható részekre bontható, a helyszínen gyorsan és egyszerűen összeállítható, könnyen kezelhető, kis röntgendózissal működő vizsgáló berendezés valósul meg, amellyel rétegfelvételek készíthetők az emberi test belső részeiről, válságövezetekben, katasztrófa körülmények között is.

A kis súlyú, részekre bontható, vizsgáló berendezés megvalósításához számos feladatott kell egyidejűleg, egymással összefüggésben megoldani, hogy létrejöjjön az összetett, komplett rendszer. Minden fejlesztési részfeladat alapja a kis súly, sokoldalú felhasználhatóság, részekre bonthatóság, könnyű összeállíthatóság, egyszerű kezelhetőség, szállíthatóság, minimális beállítási, kalibrálási igény, alacsony energiaigény, kevésbé sérülékeny kivitel és nem utolsó sorban orvosi diagnosztikára alkalmas képminőség. A komplex fejlesztés magában foglalja a röntgen generátor továbbfejlesztését.

Alapvető cél a kisebb súly, a nagyobb működési frekvencia, meredekebb feszültségfelfutás, rövidebb expozíciós idő elérése. A projekt egyik legkomplexebb feladata a mechanika kialakítása. A drasztikus súlycsökkentés mellett, fontos a célszerű elemekre bonthatóság, egyszerű összeszerelhetőség, az összeállítás után a lehető legkevesebb beállítási, kalibrálási igény. Harmadik fontos terület a berendezés energia ellátásának kialakítása (hálózati, dízel áramfejlesztős, akkumulátoros kivitel). Negyedik kutatási, fejlesztési terület a berendezés vezérlésének, kezelésének egyszerűsítése, a fix rögzítésű digitális detektor miatt a lineáris CT-s rekonstrukciós protokoll módosítása, továbbfejlesztése.

A megvalósítandó készülékkel a lineáris CT rétegfelvételek mellett minden olyan vizsgálat is elvégezhető lesz, amelyek hagyományos röntgen berendezéssel készülnek, mint például mellkasi, hasi, végtagi felvétel, idegentest keresés, csontrendszer vizsgálata. A berendezéssel digitális röntgen átvilágítást is lehet majd végezni. Fentiekből láthatóan a részegységekből összeállítható, digitális, lineáris rétegfelvételi berendezés új, több célúan (rétegfelvétel, röntgen felvételkészítés, átvilágítás) használható diagnosztikai berendezés lesz, ami katasztrófa körülmények között különösen nagy előny. A fejlesztés 2018 elején indult és a tervek szerint 2020. június végére fejeződik be. A 794 milliós költségű fejlesztést az NKFI alap közel 488 millió forinttal támogatja.

Jelenleg a vizsgáló berendezés röntgen generátorának a fejlesztése, valamint a páciens asztal és a vizsgáló szerkezet mechanikai tervezése folyik. Vizsgáljuk szimulációval és teszt mérésékkel az új, szilícium-karbid alapú teljesítmény félvezetők alkalmazhatóságát a röntgen generátor teljesítmény fokozatában. Vizsgáljuk a kapcsolási frekvencia növelési lehetőségét és lehetséges mértékét. Ezzel összhangban foglalkozunk a nagyfeszültségű egység korszerűsítésével, a nagyfeszültségű tekercsek újszerű kialakításával.

Budapest, 2018. 07. 31.