KFI_16-2016-0178
Egy keringésmegállás leggyakoribb és legvalószínűbb oka általában szív eredetű. Ilyenkor, a keringésmegállástól néhány percig még megfelelő a szervezet oxigén ellátottsága. Emiatt fontos, hogy minél hamarabb elkezdődjön a mellkaskompresszió, amivel elősegítjük a szervezet oxigén ellátását. A Magyar Resuscitatios ajánlás szerinti kórházi újraélesztések során a mellkaskompressziók gyakran nem elég hatékonyak, még a rövid idejű megszakítások is ronthatják a beteg túlélését. Ezért az újraélesztés során alkalmazott jó minőségű mellkaskompresszió a túlélés egyik legfontosabb eleme.
A mellkaskompressziót felnőttek esetében körülbelül 5 cm, legfeljebb 6 cm mélységben, 100-120/perces frekvenciával kell elvégezni. Gyermekek esetén ez körülbelül 4 cm, legfeljebb 5 cm lehet. Minden mellkasnyomás után hagyni kell a mellkast teljesen felemelkedni. A legfrissebb Európai Resuscitatios Társaság által kiadott újraélesztési ajánlás alapján törekedni kell arra, hogy a mellkaskompressziót a lehető legrövidebb időre szakítsuk meg. Az ajánlás szerint a szünet mértéke nem lehet nagyobb, mint 5 másodperc. Ez szükségessé teszi az életveszélyes ritmuszavar detektálásának újratervezését, hogy minél előbb jelezze a felhasználó felé a kamrai fibrillációt, illetve a veszélyes tachicardiát, továbbá képes legyen a mellkaskompreszió folyamán is az analízis elvégzésére. Az algoritmus támogatja az asszisztensi és a szakorvosi használatot is. Az AED üzemmódban hangutasításokkal segíti az újraélesztést az új ajánlásnak megfelelő protokoll szerint. Illetve, szakorvosi használat esetén, az algoritmus háttérben történő folyamatos futtatásával megerősítheti az orvos döntését.
A kapnográfia használata az újraélesztés minőségének megítélésében segít. Használatával valósidejű EtCO2 monitorozásra lesz lehetőség. Az alacsony EtCO2 érték jelzi, hogy az alkalmazott mellkaskompresszió alacsony perctérfogatot eredményez. A folyamatos mellkaskompressziók alatti EtCO2 értékének emelkedése a keringés visszatérését jelezheti. A kapnográf használata során szükséges átgondolni és optimális megoldást kialakítani a kapnográf pácienshez történő mechanikai csatlakoztatásához, hogy a mérést és a lélegeztetést egy időben egymás akadályoztatása nélkül meg lehessen oldani.
A projekt célja, egy olyan klinikai defibrillátor kifejlesztése, mely az újra élesztés során képes folyamatosan ellenőrizni a mellkaskompresszió helyességét és azt visszajelzi az újraélesztő személy felé. A készülék képes detektálni a kompresszió során bekövetkezett mellkas elmozdulást, ezáltal jelezheti a felhasználó felé, hogy a kézzel kifejtett nyomás esetleg nem megfelelő, így a paciens oxigén ellátottsága sem elégséges, a túlélési esélye romlik. A készülék képes a kompresszió ütemét is ellenőrizni és azt szintén visszajelezni a felhasználó felé. Figyelemmel kíséri a kompressziós arányt (chest compression fraction) valamint képes riasztani, ha az arány 60% alá csökkenne, illetve ha túl hosszú szünet következne be. A Célunk továbbá, hogy a defibrillátor az összes tartozékával és szolgáltatásával együtt
egy kompakt készülék legyen, mellyel a paciensre történő installálás gyorsabbá és könnyebbé váljon.
Budapest, 2016.12.05.